تبلیغات
زنان - زنان - مطالب هفته چهارم مهر 1388
زنان همه مطالب از زنان و مخصوص آنهاست .
ثبت 80 درصد طلاق ها پس از 5 سال زندگی! نویسنده : شهاب
پژوهشی توسط دانشگاه شهید بهشتی انجام شده و نشان می دهد عدم شناخت صحیح از ویژگیهای اخلاقی ، رفتاری ، فرهنگی و ... زوجین و همچنین فقدان تناسب لازم بین خانواده ها از دلیل اصلی این طلاق ها بوده است .

دکتر مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی «فردا» اظهارداشت: 80 درصد از درخواستهای طلاق در بین زوجهای با پنج سال سابقه زندگی مشترک صورت گرفته نشان دهنده کافی نبودن شناخت زوجین از یکدیگر در زمان ازدواج بوده است.

این استاد دانشگاه و آسیب شناس اجتماعی افزود : کوتاه بودن مدت آشنایی قبل از ازدواج، توجه به معیارهای مادی و ظاهری در گزینش همسر، عدم توجه به شباهتهای فرهنگی، مادی و مذهبی همدیگر، گرایش به داشتن زندگی تشریفاتی و عدم آموزش مهارتهای زندگی از عمده ترین دلایل وقوع طلاق است.

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال کشور، در سال گذشته 51 هزار و 48 مورد طلاق در میان مردان زیر 30 سال و 72 هزار و 87 مورد نیز در میان زنان زیر 30 سال کشور به وقوع پیوسته است .

همچنین بیشترین میزان طلاقهای رخ داده در میان مردان جوان در بازه سنی 25 تا 29 سال با 31 هزار و 775 واقعه و بالاترین میزان نیز برای زنان در بازه سنی 20 تا 24 سال با 29 هزار و 812 واقعه رخ داده است
نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
دختری با هشت دست و پا + عکس نویسنده : شهاب
پزشکان هندی با موفقیت دختربچه دو ساله هندی -لاکشمی تاتما- را که با چهار دست و چهار پا و همچنین اعضای اضافه داخلی- دو معده و چهار کلیه- به دنیا آمده بود ، مورد عمل جراحی قرار دادند.

به گزارش فرارو، یک تیم 30 نفره پزشکی در یک جراحی طولانی‌مدت 27 ساعته این عمل را انجام دادند.

وضعیتی که دختربچه هندی به آن مبتلا بود از لحاظ پزشکی «ایسکیوپاگوس» ischiopagus نامیده می‌شود. وقتی در زمان رشد جنینی دوقلوها در قسمت ایسکیوم به هم متصل می‌شوند ، این اصطلاح به کار برده می‌شود.

قلوی همسان این دختر ، در زمان زندگی جنینی به درستی تکامل پیدا نکرده بود و در حالی که اصلا سر نداشت، اندام‌هایش در وضعیتی بسیار نادر به این دختر متصل شده بود.

از آنجا که هندوها طبق اعتقادات خود رب‌النوع ثروت را دارای 4 دست می‌دانند ، لاشمی تاتما را با این الهه مقایسه می‌کردند و بعضی از ساکنان دهکده ای که لاشمی همراه والدینش در آن زندگی می‌کرد ، به همین علت برای این دختربچه احترام زیادی قائل بودند. اگر مایل بودید عکس ها را در ادامه ببینید .

 
نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
12میلیون دختر بالای 20 سال مجرد در کشور نویسنده : شهاب
مهر: پژوهشگر و استاد حوزه علمیه قم گفت: 12 میلیون و 82 هزار و 850 دختر در سنین بالای 20 سال در کشور مجرد هستند.

قزوین حجت ‌الاسلام علی ‌اکبر بابازاده صبح امروز در کارگاه آموزشی اصلاح الگوی مصرف با موضوع نقش مادران و زنان در اصلاح الگوی مصرف در جامعه که در سالن اجتماعات اداره کل تبلیغات اسلامی استان قزوین برگزار شد، اظهار داشت: در کشور ما 12 میلیون و 82 هزار و 850 نفر دختر در سنین بالای 20 سال مجرد هستند که یک میلیون نفر از اینها دختران بالای 30 سال هستند که یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب شده تا شاهد بالا رفتن سن ازدواج و حتی پایین آمدن آمار ازدواج باشیم اسراف در هزینه‌های زندگی است.

پژوهشگر و استاد حوزه علمیه قم گفت: یکی از مسائلی که امروزه شاهد اسراف در آن هستیم در خصوص هزینه‌های مراسم ازدواج است به طوری که اخیرا در یک ازدواج در تهران 30 میلیون تومان هزینه یک ازدواج، معمولی شده است در حالی که با این هزینه می ‌توان زندگی 30 نفر را شکل داد و این فرهنگ و تفکر باید در جامعه متوقف شود.

بابازاده افزود: موضوع دیگر مهریه‌های بالا است به طوری که برخی این مهریه‌های بالا که سکه و شمش با رقم‌های یک‌ هزار عدد به بالا است را نشان افتخار و شخصیت می ‌دانند.

وی عنوان داشت: زوج‌های زیادی که با مهریه‌های بسیار بالا زندگی خود را آغاز کردند و نه تنها خوشبخت نشده ‌اند بلکه زندگیشان به جدایی ختم شده است و اینگونه هزینه‌ها نه تنها آرامش به دنبال ندارد بلکه موجب سلب آرامش نیز می‌شود.

پژوهشگر و استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: فلسفه تشکیل زندگی مشترک در آیات قرآن کریم رسیدن به آرامش است و باید با رعایت اصلاح الگوی مصرف و حذف هزینه‌های گزاف و فرهنگ‌سازی در این بخش، هدف تشکیل زندگی مشترک را محقق کنیم.

بابازاده خاطرنشان کرد: نقش زنان، مادران و دختران در جامعه بسیار مهم است و در این بین دختران بسیار باید مورد توجه پدران و مادران و مسئولان قرار گیرند.

وی افزود: شخصیت مادر بر دختران بسیار اثرگذار است چرا که مادر نقش اصلی را درخانه ایفا می‌کند بنابراین نباید از تاثیرگذاری این شخصیت در جامعه غافل شد بلکه زنان می‌توانند نقش مهمی را در اصلاح الگوی مصرف و نهادینه کردن این رفتاردر فرزندان داشته باشند.

بابازاده با اشاره به دستورات دینی مبنی بر دوری از اسراف افزود: در دین اسلام در خصوص همه مسائل به میانه ‌روی تأکید شده و میانه ‌روی الگوو افراط و تفریط نشانه کمبود انسان است.

وی تأکید کرد: مادران در خانواده باید اصلاح الگوی مصرف را از سنین پایین به فرزندانشان بیاموزند و خود نیز در هزینه‌های زندگی تدبیرکنند و میانه‌روی را لحاظ کنند.

در ادامه مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: عمر انسان بالاترین و ارزشمندترین سرمایه است و همه باید از این سرمایه گرانبها به خوبی بهره ببریم.

حجت ‌الاسلام علی‌ اکبر حاجی عزیزخانی افزود: نباید ساعات و لحظات زندگی خود را به بطالت بگذرانیم چرا که این لحظات دیگر تکرار نمی‌شود، بنابراین یکی از مهمترین مواردی که باید اصلاح الگوی مصرف را در آن به کار گیریم زمان است.

وی عنوان داشت: توجه به زمان و استفاده از آن به بهترین شکل ممکن و داشتن اعتدال در همه کارها حتی عبادات امری ضروری است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین تصریح کرد: برخی مواقع دیده می‌شود که برای مسائل غیرضروری بیش از مسائل ضروری زمان و هزینه صرف می‌کنیم برای نمونه در بحث ورزش مسئولان میلیاردها تومان هزینه کرده و به این بخش توجه ویژه می‌کنند ولی زمانی که در خصوص هزینه کردن برای دین صحبت می‌شود، می‌گویند با کمبود اعتبار مواجه هستیم.

وی تأکید کرد: در برخی موارد ما برای خود، جامعه، زندگی و امورات مهم ارزش قائل نمی‌شویم و سلیقه‌ای برخورد می‌کنیم و همین امر مشکلاتی را به دنبال دارد.
نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
عروسی مجلل با پول دزدی! نویسنده : شهاب
سارق حرفه‌ای كه پس از سرقت خودروهای روشن، از اسناد خودروهای تصادفی برای خودروهای مسروقه استفاده می‌كرد، پس از دستگیری گفت كه سرقت‌ها را برای تهیه هزینه عروسی‌اش مرتكب شده است.

بهروز رهبریان، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی تهران با اشاره به این پرونده به «جام‌جم» گفت: این سارق حرفه‌ای با پرسه زدن در نقاط مختلف شهر و بخصوص حوالی مراكز خرید، از غفلت صاحبان خودروها استفاده می‌كرده و پس از سرقت خودروها، خودروهای مشابه تصادفی را خریداری می‌كرده و از اسناد و مدارك این خودروها برای خودروهای دزدی استفاده می‌كرده است.

سرهنگ رهبریان افزود: پس از پیگیری و تحقیق در این زمینه، مخفیگاه متهم در یكی از شهرهای شمالی شناسایی و با عزیمت ماموران به محل، 10 دستگاه خودروی مسروقه از مخفیگاه متهم كشف و ضبط شد.

متهم در تحقیقات با اعتراف به سرقت خودروها گفت: پول حاصل از فروش خودروهای دزدی را صرف خرید زمین در شمال كشور و بخشی را نیز صرف هزینه عروسی مجلل خود كرده است. معاون پلیس آگاهی تهران تصریح كرد: سارق یك متهم سابقه‌دار است كه پس از محكومیت به خاطر یك پرونده در سال 84 بخشی از پول‌های سرقت شده را برای جلب رضایت شاكیان به آنها پرداخت كرده است.

سرهنگ رهبریان افزود: تحقیق از متهم ادامه دارد.
نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
اووس، وفادارترین زن حرمسرای فتحعلی شاه نویسنده : شهاب
از میان بیش از هزار زن، که در طول سلطنت سی و هفت   ساله فحتعلی شاه قاجار در حرمسرای او زیسته‌اند و نام قریب به ۲۰۰ تن از آنان در منابع مختلف مربوط به قاجاریه ثبت شده است، طاووس خانم، ملقب به تاج الدوله، بیش از هر زن دیگری در دوران سلطنت دومین پادشاه سلسله قاجار اثر گذاشته و تنها زنی است که تا پایان عمر فتحعلی شاه محبوب و سوگلی حرم این پادشاه عشرت‌طلب بوده و بیش از زنان دیگر دومین پادشاه قاجار برای او فرزند آورده است.

میرزا عبدالوهاب معتمدالدوله معروف به نشاط اصفهانی از شعرای معروف دربار فتحعلی شاه که بر تاج‌الدوله نقش پدر داشت ازدواج شاه و او را فراهم کرد.

طاووس هنگام ازدواج با فتحعلی شاه دختر زیبائی بوده، ولی تعداد زنان زیبا در حرمسرای عریض و طویل فتحعلی شاه کم نبود. آنچه موجب دوام علاقه و محبت فتحعلی شاه به طاووس شد، کمال او بود نه جمال. طاووس که در مکتب نشاط اصفهانی شاعر معروف دوران فتحعلی شاه تربیت شده بود بعد از عروسی با شاه از مصاحبت او برخوردار بود و شعر هم می‌گفته،‌ ولی از اشعار او در هیچ یک از منابع مربوط به قاجاریه که در دسترس نویسنده بوده است، نمونه‌ای مشاهده نشد.

طاووس چون از یک خانواده معمولی بود به عقد ازدواج منقطع فتحعلی شاه درآمد، ولی جشن عروسی او با شاه قاجار، از مراسم بسیار باشکوه عروسی دوران سلطنت فتحعلی شاه بود. در آن تاریخ شاهزاده حسنعلی میرزا ملقب به شجاع‌السلطنه (پسر ششم فتحعلی شاه) حاکم تهران بود و به دستور او شهر را به خاطر عروسی پدرش با این دختر اصفهانی آذین بستند. تخت مرصعی را که تخت خورشید نام داشت برای شب عروسی آماده کردند و بعد از شب زفاف با طاووس، به امر فتحعلی شاه این تخت را «تخت طاووس»‌خواندند، که هنوز بر روی این تخت مرصع و گرانبها باقی مانده است.

طاووس در همان چندماه اول زندگی زناشوئی با فتحعلی شاه، به قدری علاقه و توجه پادشاه قاجار را به خود جلب نمود که شاه به او لقب «تاج‌الدوله» اعطا نمود و تصمیم گرفت او را به عقد ازدواج دائم خود درآورد و قصد داشت یکی از چهار زن عقدی خود را طلاق بدهد و طاووس را به عقد دائمی خود درآورد، ولی طاووس حاضر نشد و ترجیح داد همچنان زن صیغه شاه بماند. همچنین فتحعلی شاه مقرر فرمود که یک دست عمارت تام‌الاجرا از اندرونی و بیرونی و حمام، مشتمل بر تالارهای آئینه متعدد مانند موقع تمکن و نشیمن خود خاقان مغفور که معروف به عمارت چشمه بود، برای تاج‌الدوله ساختند.

اوضاع و اسباب تجمل تاج‌الدوله به همه جهت از حرمخانه خارج بود و دستگاهی جداگانه داشت از فراشخانه و اصطبل و غیره. میرزا حسین، پسر مرحوم میرزا اسدالله خان برادر مرحوم میرزا آقاخان صدراعظم، وزارت تاج‌الدوله را داشت. ماهی هزار تومان به اسم سبزی مطبخ تاج‌الدوله از دفتر برات صادر می‌شد.

طاووس که تا پایان عمر فتحعلی شاه، زن سوگلی و مورد علاقه او باقی ماند ۹ فرزند برای فتحعلی شاه به دنیا آورد، که شش تن از آنان، سه پسر (سیف‌الدوله، نیرالدوله و عضدالدوله) و سه دختر (شیرین جهان خانم، شمس‌الدوله و مرصع خانم) زنده ماندند. پسران به مقامات مهمی رسیدند و دختران با شاهزادگان قاجار ازدواج کردند.

از میان فرزندان طاووس، سلطان محمد میرزا ملقب به سیف‌الدوله پسر ارشد طاووس مورد توجه و علاقه مخصوص فتحعلی شاه بود، به طوری که در سیزده سالگی حکومت ایالت بزرگ اصفهان را به او واگذار نمود و یوسف خان گرجی سپهدار را به وزارت او برگماشت. سیف‌الدوله در زمان فوت فتحعلی شاه در اصفهان هم حکومت اصفهان را داشت و تشریفات کفن و دفن فتحعلی شاه تحت نظر وی انجام پذیرفت. سیف‌الدوله بعد از مرگ پدر مدعی سلطنت نشد، ولی به برادرزاده بیمار و ناتوانش محمدشاه هم اعتنائی نداشت، به همین جهت به صوابدید میرزا ابوالقاسم قائم مقام اولین صدر اعظم محمدشاه به تهران احضار شد و چندی بعد همراه مادرش به عتبات عالیات رفت و در بغداد اقامت گزید.

در منابع مربوط به دوره قاجاریه، اعم از منابع داخلی و نوشته‌های مؤرخین خارجی، به نفوذ تاج‌الدوله یا طاووس در وقایع بیست سال آخر سلطنت فتحعلی شاه و عزل و نصب حکام و مقامات مهم این دوره اشاره شده، ولی همه مؤرخین داخلی و خارجی به نیکی از او یاد کرده‌اند. او زنی مؤمن و متدین و دلرحم و با عاطفه بوده و هر مظلومی به درگاه او پناه می‌برد مأیوس برنمی‌گشت. در روزهای بیماری فتحعلی شاه در سفر اصفهان نیز که به مرگ وی انجامید طاووس تنها زن از صدها زن حرمسرای شاهی بوده که در کنار شوهر ۶۸ ساله‌اش مانده و از او پرستاری می‌نمود.

برای پی بردن به بزرگ منشی و سعه صدر تاج‌الدوله یا طاووس اصفهانی، همین فقره انصراف از تصاحب جواهراتی که حداقل یک میلیون تومان به پول آن روز قیمت داشته و ارزش امروز آن هزاران برابر است کفایت می‌کند. خودداری او از پیوستن به جمع زنان عقدی فتحعلی شاه نیز، که مستلزم طلاق یکی از چهر زن عقدی او بود نمونه دیگری از بزرگواری و اعتماد به نفس این زن است و با یان که بهدها با فوت یکی از زنان عقدی شاه، این امکان برای او فراهم شد که بدون التزام فتحعلی شاه به طلاق یمی از زنان عقدیش به عقد دایم او در آید، از حرف خود که نمی‌خواهد ساعت سعد جاری شده صیغه عقد منقطع او به هم بخورد برنگشت و تا آخر عمر زن صیغه فتحعلی‌شاه بود.

تاج‌الدوله بعد از درگذشت فتحعلی شاه به اتفاق پسرش سیف‌الدوله به زیارت عتبات رفت و دو مرتبه نیز به حج بیت‌الله مشرف شد. تاج‌الدوله سالهای پایانی عمر خود را در نجف اشرف به سر آورد و مقبرهع‌ای برای خود در مجاورت حرم حضرت امیرالمومنین ساخت، که هم اکنون نیز برقرار و معروف است. چند تن از اولاد تاج‌الدوله هم در زمام حیات او در نجف اشرف اقامت گزیدند نسل پنجم و ششم آنها هم اکنون در بغداد و نجف و کربلا زندگی می‌کنند.

 
نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
زنان ورزشکار، آغازگر اصلاح تفکرات جامعه باشند نویسنده : شهاب

زنان باید دیدگاه عموم مردم را نسبت به خود و فعالیت هایشان تغییر دهند. زنان باید خود را جدی گرفته و به فعالیت های خود و هم جنسانشان بها بدهند و برای هر چه بهتر، سالمتر و فعالتر بودن تلاش کنند.

نظم طبیعی دنیا به طور تاریخی چنین فرض شده : مردان در بازار کار، زنان در خانه و همراه خانواده، مرد صاحب اختیار ، زن مطیع، مرد متفکر، زن صاحب احساس، مرد مسلط، زن تحت انقیاد. اما با مطرح شدن مساله برابری بنیان این نظم اجتماعی به چالش کشیده شد. نقش های جنسیتی به صورت برساخته های اجتماعی و رفتارهای خاص فرهنگی و نمود انتظارات تحمیل شده به زنان و مردان هستند.

ورزش زنان از حوزه هایی است که بسیار متاثر از نقش های تعریف شده جنسیتی است و از ابتدا با موانع بسیاری مواجه بوده است. ورزش زنان اواخر دهه ۱۸۰۰ در آمریکا بر طرز درست راه رفتن، زیبایی جسمی و صورت متمرکز شد. به تدریج و با پیشرفت های حاصل شده مطالعات زیادی نیز روی این مساله انجام شد که اشاره به نتایج به دست آمده در این تحقیقات می تواند در شناخت بیشتر مساله ما را یاری کند.

تحقیقات اخیر نشان می دهند دختران تمایل بیشتری به بازی در فضای بسته دارند و علاقه کمتری برای انجام بازیهای رقابتی از خود نشان می دهند که این مساله تجربه مکان مند آنها را محدود می کند. ولی باید به یاد داشت رفتارهای کسب شده دو جنس از فرایند جامعه پذیری آنها تاثیر می گیرد. فرایندی که در آن والدین نقشی اساسی دارند چرا که کودکان از آنها به عنوان الگوهای رفتاری تقلید می کنند.

تفاوتهای جنسیتی در توانایی انجام ورزش لذت از آن و مفید حس کردن ورزش همه به رفتار والدین بستگی زیادی دارد. مطالعات نشان می دهند والدین بیشتر به تشویق پسران برای انجام فعالیتهای فیزیکی می پردازند تا دختران. نژاد و طبقه اجتماعی نیز در تجربیات متفاوت دختران در زمینه ورزش عوامل مهمی هستند. به عنوان مثال زنان رنگین پوست همواره نژاد گرایی و جنس گرایی را با هم تجربه کرده اند و حتی زمانی که در ورزشی موفق می شوند ، موفقیت آنها به نژادشان ارتباط داده می شود و نه تواناییشان.

موضوع مهم دیگری نیز وجود دارد و آن مساله ورود زنان و مردان به ورزشی است که سنتاً متناسب با جنسیت آنها تعریف نشده است. در چنین موقعیتی افراد با چالشهای زیادی از طرف جامعه مواجه می شوند. به عنوان مثال ورزش هاکی ، بدن سازی و بوکس ورزشهایی مردانه تلقی می شوند و زمانیکه زنان در آمریکا سعی کردند به این رشته ها وارد شوند عنوان همجنس گرا به آنها اطلاق شد.

اما باید به یاد داشت که به چالش کشیدن این مرزها در عمل تغییرات مهمی را موجب می شود. به عنوان مثال ورزش ژیمناستیک به عنوان ورزشی مردانه آغاز شد . در آن زمان معتقد بودند زنان قدرت بدنی کافی برای رقابت در این ورزش را ندارند. در سال ۱۹۲۸ برای اولین بار به زنان اجازه داده شد تا در المپیک به صورت رقابت تیمی شرکت کنند و در سال ۱۹۵۲ نیز حق شرکت در المپیک به صورت فردی به آنها داده شد.

این زنان به تماشاچیان نشان دادند که می توانند در صحنه های ورزشی که تا کنون منحصر مردان شناخته شده بود فعالیت کنند. در دهه های گذشته نیز افراد متهوری از میان اقلیتهای جامعه وارد عرصه های مختلف ورزشی شدند که برای آنها ممنوع بود ولی آنها فضا را برای دیگران شبیه به خود باز کردند.

زنان نیز برای مدت های طولانی انتخاب دیگری جز این نداشتند که به مردان ورزشکار به عنوان الگوی خود بنگرند، زیرا به ندرت زنانی بودند که بتوانند این نقش را بر عهده بگیرند. اما اکنون تعداد زنان ورزشکار به فزونی رفته و محبوبیت های زیادی نیز کسب کرده اند و نیاز به حضور آنها در جوامعی که زنان گام های اولیه خود را در این حوزه بر می دارند بسیار ضروری به نظر می رسد.

اما در بعضی کشورها شاهدیم که زنان بنا به دلایلی متعدد، مشارکت زیادی در فعالیت های ورزشی ندارند. همچنین مطالعات محدودی که در مورد زنان مسلمان صورت گرفته، نشان می دهند که عدم فعالیت فیزیکی در بین آنها بسیار شایع است. اگرچه معضل فعالیت فیزیکی ناکافی زنان تقریباً در تمام کشورهای جهان وجود دارد و علل اصلی این معضل نیز تقریباً برای تمام کشورها یکسان است اما مشکلات و موانع زنان مسلمان برای فعالیت های ورزشی همواره رنگ و بویی خاص اجتماعی ، فرهنگی و مذهبی داشته است.

نخستین و مهمترین اقدام برای رفع این موانع، این است که عموم مردم و خصوصاً زنان، ضرورت توجه و انجام فعالیت های فیزیکی در زندگی را درک کنند، سپس مشکلات و موانع این راه را بشناسند، برای آنها ریشه یابی کنند، سعی کنند زمینه این مشکلات را رفع کرده و در نتیجه این موانع را از سر راه خود بردارند. باید به گونه ای باشد که ورزش را در بین فعالیت های روزانه خود بگنجانند. با پیگیری مداوم، ریشه یابی این موانع و مقاومت در تلاش برای رفع آنها از سوی زنان مسلمان ورزشکار و نیز دلسوزان این عرصه، روز به روز شاهد حذف و یا حداقل کم رنگ شدن آنها و نیز افزایش حضور و مشارکت زنان مسلمان در دنیای ورزش و حتی در بزرگترین و مهمترین تورنومنت های جهانی خواهیم بود.

از آنجاییکه بسیاری از زنان مسلمان به اهمیت ورزش برای داشتن زندگی سالم پی برده اند و با شناخت مشکل پوشش خود، نیاز به یک نوع پوشش اسلامی برای زنان ورزشکار را حس کردند، اقدام به طراحی و تولید لباسهای ورزشی مناسب برای زنان مسلمان نموده اند.

علاوه بر مایوی اسلامی، انواعی از تی شرت ها و شلوار های ورزشی نیز در بازار یافت می شوند که علاوه بر اینکه با طراحی خاص شان، پوشش اسلامی را برای زنان ورزشکار مسلمان فراهم می آورند، از نوعی پارچه تهیه می شوند که به پوست آسیب نرسانده و بدون اینکه آب را به خود جذب کرده و سنگین شوند، همواره بدن ورزشکار را خشک و خنک نگه می دارند.

لباسی که رقیه القصره، دونده بحرینی، در بازی های المپیک ۲۰۰۸ پکن به تن داشت نمونه ای از پوشش اسلامی زنان ورزشکار است. امروز که مشکل پوشش اسلامی زنان در فعالیت های ورزشی حتی ورزش های آبی همچون شنا رفع شده، وقت آن رسیده است که موانع دیگری که سد راه ورزش زنان مسلمان شده اند نیز حذف گردیده و زنان مسلمان بیشتری به جمع ورزشکاران حرفه ای دنیا بپیوندند.

علاوه بر تلاش های گروهی و دسته جمعی، فاکتورهای فردی نیز نقش برجسته ای دارند که باید آن را چه در جوامع و فرهنگ هایی که حامی ورزش زنان هستند و چه در کشورهایی که ورزش زنان از فقر حمایتی برخوردار است، جدی گرفت. متأسفانه در کشورهای اسلامی بیش از دیگر کشورها، زنان خودشان بزرگترین مانع در مسیر رشد و تعالی خود هستند و “ضعف اراده”، بهانه جویی، بزرگنمایی و دامن زدن به عدم حمایت های دیگران و نیز بازتولید تفکرات سنتی و مردسالارانهء مخالف فعالیت و رشد زنان در جامعه، از جمله مشکلات برجستهء دست ساز خود زنان است.

زنان باید خود آغازگر اصلاح تفکرات جامعه باشند و دیدگاه عموم مردم را نسب به خود و فعالیت هایشان تغییر دهند. زنان باید خود را جدی گرفته و به فعالیت های خود و هم جنسان شان بها بدهند و برای هر چه بهتر، سالمتر و فعالتر بودن تلاش کنند.

کارشناسان سلامت و بهداشت همگی متفق القول اند که ورزش نقش مهم و برجسته ای در حفظ سلامتی و تناسب اندام دارد و همگی توصیه می کنند برای داشتن یک جامعه سالمتر و فعالتر، باید تلاش کنیم ورزش را به لیست کارهای روزانه افراد آن جامعه اعم از زن و مرد، در هر سن و با هر سطحی از توانایی فیزیکی اضافه کنیم.

 
نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
چهار فصل از حضور زنان در سینمای ایران نویسنده : شهاب
دوره اول، ورود سینما به ایران

زمانی که صنعت سینما وارد ایران شد؛ یعنی حوالی سال‏های ۱۳۰۰، مشکلات زیادی وجود داشت. منظور ما ورود «صنعت سینما» است. یعنی تولید فیلم، ساخته شدن سالن‏های سینما و عمومیت یافتن آن. در سال‏هایی که فیلم های اولیه در ایران ساخته می‏شدند، کمتر زنی جرات داشت که جلوی دوربین‏های سینمایی قرار بگیرد. نگاه‏های بدبینانه به این صنعت تازه وارد، اجازه نمی‏داد تا مردم با آن بی‏واسطه برخورد کنند. بنابراین زنان در ابتدا حتی جرات رفتن به سینما هم نداشتند، چه رسد به این که به عنوان بازیگر، جلوی دوربین قرار بگیرند. در سال‏های اولیه سینمای ایران، مشهورترین زنی که جلوی دوربین رفت، مرحوم روح‏انگیز ساقی‏نژاد بود که در «دختر لر» بازی کرد و به اولین ستاره سینمای ایران تبدیل شد.

تصویری که در این سال‏ها از زن در فیلم‏ها نمایش داده می‏شود، دقیقا مثل تصویر مردان، ساده و بی‏شیله پیله است.

آدم‏ها، چه زن چه مرد، پیچیدگی شخصیتی ندارند. هر کدام از آنها یا نماینده خوب‏ها هستند یا نماینده بدها. در اکثر این داستان‏های عامیانه، خوب‏ها سرانجام بر بدها پیروز می‏شوند و همه چیز ختم به خیر می‏شود. چند سال پس از این، تعدادی از فیلمسازان اولیه، روی قصه‏های کهن ایرانی کار کردند.

این قصه‏ها که بیشتر از دل متونی مثل شاهنامه استخراج شده بودند، عموما ماجراهای عاشقانه‏ای را دنبال می‏کردند. مثل «شیرین و فرهاد». در این فیلم‏ها هم باز شخصیت زن در فیلم‏ها نکته چشمگیری نداشت. اکثر فیلم‏های این دوره، دارای پیام‏های اخلاقی هستند؛ یعنی جنبه‏های آموزنده فراوانی دارند. از دیدن این فیلم‏ها می‏فهمیم که دروغ گفتن و ریا کردن و دزدی و کلاهبرداری بد است و در عوض جوانمردی و بخشش و صبوری و صداقت خوب است. این دوره تا سال‏های دهه ۱۳۳۰ طول کشید.

دوره دوم؛ حاکمیت فیلم فارسی

وقتی صنعت سینما در ایران جا افتاد و مردم آن را به عنوان بهترین سرگرمی انتخاب کردند، رفته رفته تعداد فیلم‏ها هم زیاد شد. قصه‏های آموزنده و اخلاقی، جای خودشان را به قصه‏های عامه‏پسندی دادند که هیچ نکته خاصی در آنها دیده نمی‏شد. ابتدا بسیاری از فیلم‏های موفق خارجی، بدون ذکر نام، در سینمای ایران بازسازی شدند و این بازسازی‏ها آنقدر شتاب زده، بی‏دقت و ابتدایی بود که گاهی هیچ ربطی به نسخه اصلی نداشت. بعد از این دوره کوتاه، فیلم فارسی با قدرت تمام شروع به کار کرد. «فیلم فارسی» صفتی است که تعدادی از منتقدان، به فیلم های این دوره می‏دادند؛ فیلم‏هایی بی‏ارزش، مبتذل و غیرقابل تحمل. داستان این فیلم‏ها، اغلب درباره زنان بدنام، رقاصه‏های کاباره‏ها و دلقک‏هایی بود که خودشان را به شکل مردها در می‏آوردند و مثل جاهل‏های پایین شهر حرف می‏زدند.

اگر کمی دقت کنیم متوجه می‏شویم که پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، تعداد بسیار زیادی از این فیلم‏ها ساخته شد. در واقع یکی از سیاست‏های رژیم شاه این بود که با کشاندن مردم به سینماها، نفرت آنها از حاکمیت را تا حدودی تعدیل کند. به این ترتیب، در حالی که ادبیات و شعر و تئاتر و موسیقی ایران، مسیری رو به رشد را می‏پیمود، سینما داشت درجا می‏زد. فیلم‏هایی مثل «گنج قارون» به چنان موفقیت‏های تجاری‏ای دست می‏یافتند که صاحبانشان با آن پول‏ها، استودیوها و مراکز فیلمسازی مختلفی برای خود تهیه می‏دیدند تا تعداد بیشتری از این فیلم‏ها تولید کنند. توصیف ویژگی زنان در این فیلم‏ها، موضوع کتاب‏ها و مقالات بسیاری بوده است. فقط درباره آنها می‏توان گفت که در درجه اول، موجوداتی دسته چندم و بی‏اهمیت بودند که یا با ریاکاری‏هایشان، میان مردها را به هم می‏زدند یا با خیانت‏هایشان، جنگ و جدال به راه می‏انداختند. این زن‏ها فاقد هرگونه شخصیتی بودند. شعورشان در این حد بود که اگر پولدار هستند، به مرد فقیری دل ببازند و اگر بی‏پولند، گوش کسی را ببرند که اوضاع مالی مساعدی دارد. تعداد فیلم‏هایی که شخصیت‏های زن در آنها، تحصیلات داشته باشد، به انگشتان دست هم نمی‏رسد.

روند حاکمیت فیلم فارسی تا سال ۱۳۴۸ ادامه پیدا کرد. در این سال، ساخته شدن فیلم‌هایی مثل “گاو”، “قیصر”، “حسن کچل”، “آرامش در حضور دیگران” ( که توقیف شد و چند سال بعد به نمایش درآمد) و “طوقی” جریان تازه‌ای را در سینمای ایران رقم زد.

اکثرا پیشینه تاریکی داشتند. برای بازیگر شدن احتیاج به هیچ مدرک تحصیلی‏ای نبود و حتی کارگردان‏های سینما را هم یا آدم‏هایی از این قشر تشکیل می‏داند یا کسانی که با علم به این وضعیت، مجبور بودند طبق شرایطی که تهیه کننده اعلام می‏کرد، پیش بروند. نکته جالب توجه این که، در بحبوحه همین سال‏ها، اولین کارگردان زن، فیلمش را ساخت. شهلا ریاحی که همه او را به عنوان بازیگر می‏شناسند،‏ با ساختن فیلم “مرجان”، تلاش کرد تا نگاه متفاوتی را ارائه کند اما موفق نشد و برای همیشه از این حرفه کناره‌گیری کرد. نکته دیگری که باید بدانیم این است که تعدادی فیلم خوب، در این سال‌ها ساخته شدند که در آنها شخصیت زن، کاملا پرورش یافته و قابل اهمیت بود. فیلم‌هایی مثل “شوهر آهو خانم”، “پسر ایران از مادرش بی‌خبر است”، “خشت و آینه” و….

انقلاب اسلامی، مهمترین فرصت را فراهم کرد تا هنرمندانی که به سختی توانسته بودند شایستگی‌های خود را به اثبات برسانند، در شرایطی بسیار مناسب‌تر، فعالیت خود را از سر بگیرند. سال‌های اولیه انقلاب، اختصاص به فیلم‌هایی داشت که اکثرا حول و حوش مسائل سیاسی و انقلاب می‌گذشت.

دوره سوم؛ تحول فیلم سازی

روند حاکمیت فیلم فارسی تا سال ۱۳۴۸ ادامه پیدا کرد. در این سال، ساخته شدن فیلم‌هایی مثل “گاو”، “قیصر”، “حسن کچل”، “آرامش در حضور دیگران” ( که توقیف شد و چند سال بعد به نمایش درآمد) و “طوقی” جریان تازه‌ای را در سینمای ایران رقم زد. این فیلم‌ها که توسط کارگردانان معتبری مثل داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، علی حاتمی و ناصر تقوایی ساخته شدند، اگرچه اکثرا نگاه مردانه‌ای به جهان داشتند اما مقدمه‌ای شدند برای ساخته شدن فیلم‌های خوب بعدی. فیلم‌هایی که زن را در مرکز توجه قرار می‌دادند و شخصیت واقعی او را به تصویر می‌کشیدند. در این سال‌ها البته هنوز حجم انبوه تولیدات سالانه سینمای ایران، به فیلم فارسی‌ها اختصاص داشت، اما هر سال فیلم‌های مهمی هم ساخته می‌شد که نگاه جدی‌تری به زن داشتند. با این وجود هم باز کارگردان‌های معتبر ترجیح می‌دادند تا از بازیگران سابق استفاده کنند. طبیعی است که نقش این بازیگران در فیلم‌های جدیدشان هیچ ربطی به نقش‌های سابقشان نداشت. در عین حال کارگردان‌هایی – مثل بهرام بیضایی و ناصر تقوایی – هم بودند که بازیگران زن تازه‌ای را به سینمای ایران معرفی کردند؛ کسانی که سال‌ها بعد، در بین مردم محبوبیت ویژه‌ای به دست آوردند.

دوره چهارم؛ انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی، مهمترین فرصت را فراهم کرد تا هنرمندانی که به سختی توانسته بودند شایستگی‌های خود را به اثبات برسانند، در شرایطی بسیار مناسب‌تر، فعالیت خود را از سر بگیرند. سال‌های اولیه انقلاب، اختصاص به فیلم‌هایی داشت که اکثرا حول و حوش مسائل سیاسی و انقلاب می‌گذشت.

در این فیلم‌ها، زن‌ها دوشادوش مردها مبارزه می‌کردند و دیگر یک خانه دار صرف نبودند. بافروکش کردن التهاب انقلاب و شروع یک وضعیت جدید مثل جنگ، سینمای دفاع مقدس پا به عرصه گذاشت. در این فیلم ها، با این که زنان نقش محوری نداشتند اما در اندک دقایق حضورشان، تعریف تازه‌ای از مسئولیت و جایگاهشان در اجتماع ارائه دادند. در همین سینمای جنگ، فیلم‌های ضعیف بسیاری هم ساخته شدند و روی سخن ما با فیلم‌هایی است که نگاه جدی‌تری به این مقوله داشتند. در کنار این فیلم‌ها، شاهد نمونه‌های دیگری هم بودیم؛ از سینمای ملودرام و اکشن و پلیسی گرفته تا ترسناک. در همه این فیلم‌ها، باز جایگاه زن، بسته به کیفیت این آثار فرق می‌کرد. در دهه ۷۰ حجم فیلم‌هایی با محوریت نقش زن افزایش پیدا کرد. مثلا بهرام بیضایی “مسافران” را ساخت، ابراهیم حاتمی کیا با “از کرخه تا راین” و “بوی پیراهن یوسف” فصل تازه‌ای را در سینمایش رقم زد، رسول ملاقلی پور “نجات یافتگان” را کارگردانی کرد و داریوش مهرجویی “بانو” و سه گانه بعدی‌اش را ساخت. رخشان بنی اعتماد، تهمینه میلانی، کیانوش عیاری، مسعود کیمیایی، بهروز افخمی، فریدون جیرانی و… در این سال‌ها فیلم‌های مهمی را روانه اکران کردند که به زن می‌پرداخت و در این سال‌ها بازیگران تازه‌ای از راه رسیدند و با محبوبیت خود حیات اقتصادی این سینما را هم تضمین کردند.

خوش بینانه و دور از واقعیت است اگر فکر کنیم که در دو دهه اخیر، دیگر شاهد فیلم‌هایی نیستیم که مضامین پیش پا افتاده‌ای را در ارتباط با زنان مطرح می‌کنند. وضعیت زن در سینما نسبت مستقیمی دارد با وضعیت خود سینما؛ زمانی که فیلم فارسی حاکمیت داشت، زن‌ها عروسک‌هایی بودند که در دنیای مردانه، یا در حاشیه قرار داشتند یا به هیات‌ آنها در می‌آمدند. با تحول سینمای ایران، نقش زن‌ها هم در سینما متحول شد و پس از دوران انقلاب، این نقش به کلی تغییر کرد و به هویت رسید.

 
نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
حقایقی تلخ در مورد دختران فراری جامعه نویسنده : شهاب
اخیرا تحقیقی توسط یکی از پژوهشگران علوم اجتماعی انجام شده است كه در آن به چند پدیده اجتماعی، نگاهی فراتحلیلی شده است. یكی از این پدیده‌ها موضوع دختران فراری است. در این تحقیق مروری سیستماتیك به پژوهش‌های 10 سال منتهی به سال 1386 در زمینه دختران فراری شده كه نتایجی قابل توجه دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی«فردا»، موضوع دختران فراری در طول سالهای گذشته هموراه رفتار های متفاوتی را از طزف دستگاه ها و سازمان های مسئول به خود شاهد بوده است ، با این همه آنچه بیش از هر مسئله دیگر ی جلب توجه می كند فقدان یك برنامه جامع و سیاستگذاری واقع بینانه و كابردی در این زمینه است تا بتوان برای چگونگی اطلاع رسانی ، فرهنگ سازی و نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در موضوع فرار دختران پاسخی روشن و البته مستمر داشت.
 
براساس آمارهای موجود تعداد این دختران در سال 78 نسبت به سال 1365 حدود 20 درصد افزایش یافته است. بطوریكه آمار ارائه شده از سوی نیروی انتظامی تنها در مدت 4 ماه (مهر تا دی 1380) فقط در پایانه‌های شهر تهران تعداد 6 هزار و 156 كودك و نوجوان فراری عنوان کرده است. همچنین تعداد دختران فراری مورد پذیرش در مراكز مداخله سطح كشور نیز از 750 مورد در سال 1380 به 1031 مورد در سال 1381 رسیده است.

میانگین سنی این گروه آسیب‌پذیر نیز كاهش یافته است، به‌طوری كه متوسط سن دختران فراری در سال 1378 به 16 سال و در سال 1379 به 7/14 سال رسیده است. این در حالیست که یك بررسی در دانشگاه علوم بهزیستی نشان می‌دهد 18 درصد از دختران فراری در همان روز اول و 60 درصد در هفته اول مورد تعرض جنسی قرار می‌گیرند.

آمار‌های موجود در این تحقیقات نشان می‌دهد كه اولا این افراد توسط نیروی انتظامی شناسایی و بازداشت شده‌اند و بعد اینكه در مجموع و طی 10 سال اخیر در استان تهران تعداد دختران فراری رشد داشته است به‌طوری كه شاخص رشد آن از 100 واحد در سال 1375 به 200 واحد در سال 1386 رسیده است.

بنابراین گزارش از سال 1376 تا سال 1382 تعداد پژوهش‌های انجام شده در زمینه دختران فراری افزایش یافته که در مجموع، 23 تحقیق در مورد دختران فراری در این مراكز انجام شده كه مورد بررسی قرار گرفتند مهم‌ترین یافته 23 پژوهش مورد بررسی این است كه مهم‌ترین متغیر مستقل، از هم ‌گسیختگی خان
نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
رابطه شستن دست و احساس خجالت نویسنده : شهاب
رابطه شستن دست و احساس خجالت
جامعه > سلامت  - احساس خجالت بیش از هر چیز دیگری مردم را به شستن دست‌هایشان ترغیب می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که افراد احساس خجالت و شرمساری می‌کنند بیش از زمان‌های دیگر به شستن دست‌هایشان اقدام می‌کنند. محققان انگلیسی تصمیم گرفتند در طی تحقیقی به میزان تأثیر پیام‌های بهداشتی در مکان‌های بهداشتی عمومی پی ببرند.

در نهایت این محققان متوجه شدند پیام‌هایی که باعث بروز احساس شرمساری در افراد می‌شوند بیش از دیگر پیام‌ها آنها را به شستن دست‌هایشان بعد از استفاده از این سرویس‌ها ترغیب می‌کنند.

بررسی‌های محققان آمریکایی نشان می‌دهد شستن دست‌ها بهترین روش برای جلوگیری از گسترش بیماری‌های مسری است. این کار ساده می‌تواند از انتقال بسیاری از بیماری‌های کشنده جهان مانند اسهال، آنفلوآنزا و بسیاری دیگر از عفونت‌های خطرناک پیشگیری کند.

به همین دلیل دانشمندان تصمیم گرفتند تأثیرگذارترین پیام‌ها برای ترغیب مردم به شستن دست‌هایشان را مشخص کنند.

بر همین اساس آنها تحقیقی را در سرویس‌های بهداشتی به انجام رساندند و میزان استفاده مردم از صابون را با استفاده از سنسورهای خاصی تحت‌نظر قرار دادند. در طول مدت تحقیق نزدیک به 250 هزار نفر از سرویس‌های بهداشتی مورد نظر استفاده کردند.

محققان متوجه شدند فقط 32 درصد مردان بعد از استفاده از سرویس‌های بهداشتی دستان خود را با صابون می‌شویند، در حالی که این عدد در مورد زنان بسیار بیشتر و نزدیک به 64 درصد بود.

برای بررسی میزان تأثیر‌گذاری پیام‌های بهداشتی، پیام‌های گوناگونی روی صفحه‌ نمایش‌هایی که نزدیک در ورودی سرویس‌های بهداشتی نصب شده بودند به نمایش در می‌آمد. پیام‌هایی مانند «آب میکروب‌ها را از بین نمی‌برد، اما صابون این کار را می‌کند» یا «استفاده از صابون را فراموش نکنید».

دانشمندان تأثیر این پیام‌ها را روی استفاده بیشتر مردم از صابون بررسی کردند و متوجه شدند بهترین پیام‌ها در این زمینه پیام‌هایی هستند که باعث بروز احساس خجالت در افراد شوند. برای مثال پیام «آیا فرد کناری شما دست‌هایش را با صابون می‌شوید» از دیگر پیام‌ها بسیار مؤثرتر بود به طوری که میزان شستشوی دست‌ها با صابون را نزدیک به 11‌درصد در زنان و 12‌درصد در مردان افزایش داد.

محققان در طی این بررسی‌ها متوجه شدند زمانی که انسان‌ها حس می‌کنند افراد دیگری رفتار آنها را زیر نظر دارند بیش از هر زمان دیگری نسبت به رفتار خود حساسیت نشان می‌دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که تعداد افراد حاضر در سرویس‌های بهداشتی افزایش پیدا می‌کند مردان بیش از زمان‌های دیگر دستان خود را با صابون می‌شویند که این موضوع نشان می‌دهد نظارت دیگران بسیار در زمینه رعایت نکات بهداشتی مؤثر است.

دکتر والری کورتیس از مرکز بهداشت دانشگاه لندن در این باره گفت: زمانی که افراد حس می‌کنند دیگران به آنها به چشم یک انسان کثیف و غیر‌بهداشتی نگاه می‌کنند احساس شرمساری زیادی می‌کنند و به همین دلیل سعی می‌کنند بیشتر نکات بهداشتی را رعایت کنند.

این مطالعه همزمان با روز جهانی شستن دست‌ها منتشر شد تا توجه عمومی را به سمت رعایت نکات بهداشت فردی برای پیشگیری از بیماری‌های گوناگون جلب کند.

بیش از 5/1‌میلیون کودک در سراسر جهان به دلیل ابتلا به بیماری اسهال جان خود را از دست می‌دهند در حالی که با شستن دست‌ها با آب و صابون می‌توان از مرگ یک میلیون نفر از این کودکان پیشگیری کرد.

نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
گفتگو با شبنم قلی خانی:دوست دارم قاتل باشم نویسنده : شهابدر پنجمین خورشید، این روزها با یک شبنم قلی خانی متفاوت رو به رو هستیم.
«مریم مقدس»؛ این کلمه ای است که تقریبا ً  از ابتدای شروع بازیگری شبنم قلی خانی با اسمش همراه شده. آن هم به دلیل چهره معصومی ‌که باعث شده شبنم قلی خانی در پر بیننده‌ترین سریال‌ها‌یش مثل  اولین شب آرامش و ... فقط  و فقط  یک دختر مظلوم باشد. اما جدیدترین سریال قلی خانی بعد از یک دوره کم کاری و کمتر دیده شدن فرصتی بود که او همیشه می‌گفت دنبالش می‌گردد. فرصت نشان دادن یک چهره و یک بازی متفاوت. «پنجمین خورشید» که عنوان پربیننده‌ترین سریال ماه رمضان امسال  را نصیب خودش کرده این فرصت را در اختیار قلی خانی گذاشته. یک نقش تقریبا ً خاکستری که برای چهره معصومانه و بازی همیشه آرام قلی خانی یک تفاوت به چشم آمدنی است. جز این نقش متفاوت همزمانی «پنجمین خورشید» و «نردبام آسمان» هم برای قلیخانی حسابی خوش شانسی آورده و باعث شده او به یکی از بازیگرهای به چشم آمده این روزها تبدیل شود.
 به نظر خیلی‌ها‌ که کارهای شما را دنبال کرده اند، «پنجمین خورشید» بهترین کار شماست؛ البته به جز نقش به یاد ماندنی «مریم مقدس»، اما همان نقش باعث شد که بازی شما دیگر اوج و فرود چندانی نداشته باشد. این خوش شانسی بود که برای نقش «هما» انتخاب شدید ؟
خب، مدت‌ها‌ بود که من منتظر چنین پیشنهادی بودم. به هر حال هر بازیگری دلش می‌خواهد نقش‌ها‌ی مختلف و متفاوتی بازی کند اما در سینمای ما کارگردان‌ها‌ و تهیه کننده‌ها‌ ریسک نمی‌کنند و باعث می‌شوند یک بازیگر در نقش‌ها‌ی مشابه با نقشی که از پسش برآمده، دیده شود اما نقش «هما» حسابی جای کار داشت. *چطور ؟ فقط به این خاطر که یک زن خلافکار است؟

نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
نگاهی به كارنامه بازیگری الناز شاكردوست،پر کارترین زن سینمای ایران نویسنده : شهاب
شاخص ترین ویژگی «الناز شاكردوست»  پركاربودنش است. آمار و ارقام مربوط به فیلم‌هایی كه از سال ۸۴ تا الان بازی كرده، حیرت‌آور است یعنی ۲۵ فیلم در ۵ سال. او به طور متوسط از آغاز دوران بازیگری‌اش، سالانه پیشنهاد حضور در پنج فیلم سینمایی را پذیرفته است. این تعداد فیلم برای سینمایی كه بهترین بازیگرانش برخی اوقات با بیكاری دست و پنجه نرم می‌كنند، رقم قابل توجهی است. این در حالی است كه شاكردوست در لابه لای این همه فیلم، بعضا بازی‌های درخشانی نیز ارائه داده و نظر هیئت داوران جشنواره‌های مختلف را جلب كرده است. در بین بازیگران سینمای ایران «امین حیایی» به پركار بودن مشهور است اما در این حوزه، «شاكردوست» گوی سبقت را از این بازیگر ربوده است. حیایی در طول ۱۷ سال در حدود ۳۰ فیلم و ۴ سریال بازی كرده است. یعنی به طور متوسط او هر سال در ۲ پروژه سینمایی حضور داشته است. باید در نظر داشت كه «شاكردوست» ۱۲ سال دیرتر از رقیبش پا به دنیای سینما گذاشته است، اما با روندی كه در پیش گرفته است، احتمالا تا چند سال دیگر، به رقم ۳۰ فیلم امین حیایی هم برسد. برای درك بهتر «پركار بودن» این بازیگر، می‌توانید به فهرست بازیگران فیلم‌های در حال نمایش توجه كنید. در سه فیلم یعنی«دلخون» ساخته محمدرضا رحمانی، «كیش و مات»  ساخته جمشید حیدری و «دو خواهر» ساخته رضا بانكی «شاکردوست» جزو بازیگران اصلی است.
 
فیلم «حركت اول» (فرهاد نجفی) با بازی او نیز در نوبت اكران قرار دارد. هم چنین وی چند فیلم نمایش داده نشده هم دارد كه ممكن است امسال اكران شود. فیلم‌هایی چون باد در علفزار می‌پیچد (خسرو معصومی) در میان ابرها (روح ا... حجازی) و پوسته (مصطفی آل احمد) كه هنوز امكان نمایش عمومی ‌را پیدا نكرده اند. در كنار همه این فیلم‌ها، شاکردوست به تازگی بازی در فیلم «چراغ قرمز» را به پایان رسانده و قرارداد بازی در فیلم «از ما بهتران» (مهرداد فرید) و «شرخر» (حسین شهابی) را نیز امضا كرده است. همین پركار بودن موجب شده است نامش همیشه بر سر زبان‌ها باشد و همواره، در معرض دید نشریه‌های سینمایی قرار گیرد. شاکردوست همیشه یا فیلمی ‌در حال اكران دارد یا مشغول بازی در فیلمی ‌جدید است. بنابراین هوادارانش هر زمان به سراغ سالن‌های سینما یا اخبار سینمایی بروند با دست پر برمی‌گردند و مطلبی درباره او پیدا می‌كنند.
 
الناز شاکردست در فیلم چراغ قرمز
الناز شاکر دوست در فیلم چراغ قرمز

هم زمان در دو فیلم بازی نمی‌كنم
در سینمای ایران بسیاری از ستاره‌ها از حضور هم زمان در پروژه‌های مختلف سینمایی در طول یك سال پرهیز می‌كنند. چرا كه می‌ترسند نتوانند روی یك نقش و یك شخصیت تمركز كنند. در كل لقب «پركار بودن» در سینمای ما بیشتر یك اتهام به شمار می‌رود. زیرا هیچ كس به حضور پررنگش در پروژه‌های سینمایی، افتخار نمی‌كند. به همین دلیل است كه وقتی از «شاكردوست» درباره دلیل پركار بودنش می‌پرسیم، بلافاصله واكنش نشان می‌دهد و می‌گوید: این که می‌گویند شاکردوست خیلی پرکار است را قبول ندارم. متاسفانه تعداد بازیگران دختر و پسر سینمای ما، به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد و با توجه به تولید زیاد فیلم در ایران، سالی چهار- پنج فیلم بازی کردن «پرکاری» به حساب نمی‌آید. شاید این موضوع به این دلیل مطرح می‌شود که من هم زمان دو فیلم روی پرده دارم. اما واقعا در بعضی از مقاطع با توجه به این که چند پیشنهاد هم داشتم و می‌توانستم کار کنم، شش ماه کار نکردم. «شاکردوست» از آن دسته بازیگرانی است كه سعی می‌كند اول پرونده یك فیلم را ببندد و بعد به كارهای جدید فكر كند. خودش در این رابطه می‌گوید: در مجموع بین هر کاری که بازی می‌کنم حدود سه تا چهار ماه وقفه قائل می‌شوم. ولی شما اگر بازیگران دیگر را نگاه کنید درمی‌یابید که سه کار را، هم زمان انجام می‌دهند. پس من نسبت به دیگر دوستان پرکار نیستم.
 
الناز شاکردوست در فیلم بی وفا
بی وفا
 
عروس فراری
عروس فراری

گیشه‌ها دوستش دارند
«الناز شاكردوست» علاوه بر ركورد پركار بودن، یك ركورد دیگر هم در كارنامه‌اش دارد. او در سال ۸۴ كه دومین سال ورودش به سینما بود، توانست بر صدر جدول پول سازترین بازیگران زن تكیه زند. در آن سال فیلم‌های «گل یخ» (كیومرث پوراحمد)، «عروس فراری» (بهرام كاظمی) و «مجردها» (اصغر‌هاشمی) از این بازیگر اكران شد كه همگی گیشه‌های داغ و پررونقی داشت. این سه فیلم در مجموع با فروش یک میلیارد و نهصد و بیست میلیون تومان، به موفقیت تجاری خوبی دست یافت و در ردیف پرفروش ترین‌های سال قرار گرفت. در سال ۸۴ «مریلا زارعی» و «مهناز افشار» كه از بازیگران قدیمی‌تر بودند، رده‌های دوم و سوم این جدول را تصاحب كردند. «الناز شاكردوست» با همین چند فیلم به یك مهره موفق و مطمئن در سینمای تجاری بدل شد. تهیه كننده‌ها روی این بازیگر به عنوان یكی از مولفه‌های فروش حساب ویژه‌ای باز می‌كردند. «بی وفا» اصغر نعیمی، «چند می‌گیری گریه کنی؟» شاهد احمدلو، «مجنون لیلی» قاسم جعفری و «کیش و مات» جمشید حیدری فیلم‌هایی بود كه روند موفقیت شاكردوست را در سینمای تجاری و عامه پسند تكمیل و تثبیت كرد. با این حال خود او خیلی دوست نداشت به چنین جایگاهی دست یابد. به همین دلیل بود كه به تدریج، تغییر مسیر داد و سمت و سوی نگاهش را متوجه فیلم‌های فرهنگی و ارزشمند كرد. این تغییر مسیر را كاملا می‌شد از واكنش گلایه آمیزش، به سوال خبرنگاران در جلسه‌های مطبوعاتی جشنواره بیست و ششم فیلم فجر فهمید.
 
الناز شاکردوست و محمدرضا گلزار
الناز شاکردوست و محمدرضا گلزار در مجنون لیلی
 
الناز شاکردوست در فیلم مجنون لیلی
الناز شاکردوست و محمدرضا گلزار در مجنون لیلی

به من نگویید بازیگر «سینمای بدنه»
ماجرا از این جا آغاز شد كه در جلسه مطبوعاتی فیلم «در میان ابرها» یكی از منتقدان، او را «بازیگر سینمای بدنه» خطاب كرد. او كه از این عنوان ناراحت شده بود، گفت: وقتی به من می‌گویند «بازیگر سینمای بدنه» احساس خوبی پیدا نمی‌كنم. چون انتخاب‌هایی كه كرده ام با ریسك همراه بوده است و از دل خودم برای این فیلم‌ها مایه گذاشته ام.  او با ابراز گلایه از اهالی مطبوعات ادامه داد: من به سختی سر كارهایی در بیابان یا جنگل می‌روم، در حالی كه به راحتی می‌توانم در فیلمی‌ كه لوكیشنش در تهران است بازی كنم. البته او حق داشت كه از این طرز برخورد دلگیر شود. چرا كه او در كنار بازی در فیلم‌های پیش پا افتاده تجاری، در فیلم‌های قابل تاملی چون: چه کسی امیر را کشت؟ (مهدی کرم پور)، قاعده بازی (احمدرضا معتمدی)، خدا نزدیک است (علی وزیریان)، اتوبوس شب (کیومرث پوراحمد)، در میان ابرها (سیدروح ا... حجازی) و باد در علفزار می‌پیچد (خسرو معصومی) بازی‌های قابل توجهی ارائه داده بود و حتی به دلیل نقش آفرینی در چند فیلم چند بار تا مرز دریافت سیمرغ و تندیس بهترین بازیگر هم پیش رفت.
 
الناز شاکردوست در میان ابرها
در میان ابرها
 
الناز شاکردوست
در میان ابرها
 
تلاش برای دیده شدن فیلم‌های هنری
او با حضور در فیلم‌های این چنینی، بخشی از اعتبارش نزد مخاطبان عام را صرف كار كرد، تا شاید بتواند به دیده شدن فیلم کمک کند. این نكته ای بود كه تهیه كننده فیلم «در میان ابرها» (كه كارگردانی ناشناخته و تازه كار داشت) نیز به آن اشاره كرد. او با اشاره به این كه بازیگرهای ستاره می‌توانند تماشاگر را به سینما بكشانند، بهره گیری از «شاكردوست» را یك كمك دوجانبه خواند و گفت: فیلم ما امکان تجاری برای دیده شدن ندارد و حضور بازیگر بسیار مهم است. اما باید این نکته را هم در نظر داشت که اگر بازیگر مناسب نقش نباشد، هم خود ضربه می‌خورد و هم به فیلم ضربه می‌زند. شاكردوست در فیلم «در میان ابرها» كه خودش آن را نقطه عطف كارهایش می‌داند، نقش دختری مسافر به نام «نورا» را بازی می‌كند. فیلم قصه نوجوانانی را روایت می‌كند كه در مرز، با گاری باری مسافران را حمل می‌كنند. در جریان این كار، ارتباطی عاطفی بین یكی از نوجوانان با این دختر پیش می‌آید. شاکردوست در فیلم «دلخون» محمدرضا رحمانی نیز با همین هدف به گروه بازیگران پیوست. فیلم ساز چون تجربه دیده نشدن فیلم «ستایش» را از سرگذرانده بود، تلاش داشت برای ساخت «دلخون» به مخاطب بیشتر توجه کند. از این رو سراغ ستاره ای چون «الناز شاکردوست» را گرفت و نقش کلیدی وکیل داستان را به او سپرد.
 
الناز شاکردوست در نمایی از فیلم دلخون
دلخون
 
الناز شاکردوست در کیش و مات
کیش و مات

سه بار نامزدی بدون سیمرغ و تندیس
همان طور كه اشاره شد شاكردوست چند بار شانس دریافت جایزه بهترین بازیگر زن را پیدا كرده، اما تاكنون هیچ جایزه ای نصیبش نشده است. او در نهمین و دهمین دوره جشن خانه سینما به ترتیب برای فیلم‌های «مجردها» و «چه کسی امیر را کشت؟» نامزد دریافت تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. در فیلم «چه کسی امیر را کشت؟» گرچه حضور کوتاهی داشت، اما در همان چند دقیقه نقش متفاوتش را آن چنان جذاب و باورپذیر ارائه داد که نظر منتقدان و داوران را به سمت خودش جلب كرد. «عسل» این فیلم دختری است پرخاش گر و لمپن كه با لحن و رفتار پسرانه اش، بخشی از جوانان نسل سومی ‌امروز را نمایندگی می‌كند. او هم چنین در جشنواره بیست و ششم فجر، برای فیلم «باد در علفزار می‌پیچد» نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن شد. اما بخت با او یار نبود. چون در آن سال گلشیفته فراهانی و هنگامه قاضیانی رقابت فشرده ای با هم داشتند و در نهایت هنگامه قاضیانی، برای فیلم «به همین سادگی» سیمرغ را از آن خود كرد. او با پذیرفتن كاراكتر «باد در علفزار می‌پیچد» نشان داد كه در دوران جدید بازیگری‌اش، چقدر دغدغه متفاوت بودن دارد. فرو رفتن در قالب یك دختر روستایی، برای بازیگری كه همواره در محیط شهری دیده شده است، ماموریت دشواری بود كه «شاكردوست» از پس آن برآمد. آن هم برای بازیگری كه به دلیل بازی در نقش‌های كلیشه ای «نوعروس» (گل یخ، عروس فراری، قتل آنلاین و قاعده بازی) و «دختر پایین شهری» (بی وفا،  چند می‌گیری گریه كنی؟) در معرض بیشترین انتقادها قرار گرفته بود.
 
الناز شاکردوست در باد در عفزار میپیچد
باد در علفزار می‌پیچد
 
عکس الناز شاکردوست
باد در علفزار می‌پیچد

در جست وجوی نقش‌های متفاوت
او سعی كرد در فیلم‌های جدیدش از نقش ‌های تكراری پیشینش فاصله بگیرد. در فیلم «دو خواهر» در قالب زنی پر جنب و جوش فرو می‌رود كه برای سومین بار تصمیم به ازدواج مجدد می‌گیرد و با خواهرش که استاد دانشگاه است، (نیکی کریمی) دچار مشکل می‌شود. در فیلم اکشن «حرکت اول» نقش دختری را بازی می‌کند که قهرمان مسابقات اتومبیل رانی است. در فیلم «چراغ قرمز» با دو گریم متفاوت در طول فیلم ظاهر می‌شود که به گفته خودش در یکی از گریم‌ها با لوله‌های قطور داخل بینی اش کاملا از چهره واقعی اش فاصله می‌گیرد.

حاضر نیستم در هیچ تله فیلمی‌ بازی کنم
الناز شاكردوست دانش آموخته تئاتر از دانشكده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران و متولد سال ۱۳۶۳ در یكی از محله‌های تهران است. وی سال ۸۳ و زمانی كه بیست سال داشت با بازی در فیلم «گل یخ» ساخته کیومرث پوراحمد وارد دنیای سینما شد. ظرف کمتر از یک سال نیز در پنج فیلم سینمایی نقش آفرینی کرد. او بعدها در یكی از بهترین فیلم‌های پوراحمد یعنی «اتوبوس شب» حضور كوتاهی داشت و در چند سكانس، نقش همسر یك رزمنده را بازی كرد. او بارها در گفت وگوهایش به این نكته اشاره كرده است كه حضورش را در سینما، مدیون فردی به نام «كیومرث پوراحمد» است. چرا كه برای اصلی ترین نقشش به یك دختر ۱۸ ساله بی تجربه اعتماد كرد. شاكردوست در آن زمان تئاتر دانشجویی بازی می‌كرد و «پوراحمد» همان جا، بازی‌اش را پسندید. البته او در كارنامه اش حضور حرفه‌ای در تئاتر ندارد. همین طور تا به حال در هیچ تله فیلم یا سریال تلویزیونی هم بازی نكرده و یك بازیگر سینماست. او می‌گوید: به هیچ عنوان حاضر نیستم در فیلم‌های تلویزیونی (تله فیلم) بازی کنم. چون معتقدم در این کارها اصلا چیزی به نام «هنر» جریان ندارد. زمان و بودجه محدودی را برای ساخت این گونه فیلم‌ها در نظر می‌گیرند. فشار کار زیاد است؛ آن هم برای کاری که صرفا یک بار هم بیشتر پخش نمی‌شود و برایش زمان و فکر کافی هم صرف نمی‌شود.
 
حالا پس از این بیست و چند فیلمی ‌كه از «شاکردوست» دیده ایم، می‌توانیم درباره كارنامه بازیگری‌اش قضاوت كنیم. شیوه كار او چنین است: حضور در چند فیلم تجاری و پس از آن حضور در فیلم‌های مهجور و در عین حال ارزشمند به منظور جذب مخاطبان عام به سمت این گونه فیلم‌ها. او تا به حال سعی كرده است در این مسیر تعادل را حفظ و زمان و توانش را صرف هر دو گروه كند. باید منتظر ماند و دید كه در آینده كارنامه حرفه ای اش، سنگینی یكی از دو كفه سینمای تجاری و سینمای هنری بیشتر می‌شود یا هم چنان می‌تواند تعادل بین این دو را حفظ كند
نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
ترك پا ، پدیده‌ شایع پوستی در میان زنان نویسنده : شهاب

دكتر محمدعلی نیلفروش‌زاده متخصص پوست و مو گفت: یكی از شكایات شایع بیماران خشكی‌های كوچك تا ترك‌های شدید كف پا است ، این ضایعات كه به 2 دسته فیزیولوژیك و بیماری پوستی تقسیم می‌شود در زنان بیشتر بروز می‌كند. این متخصص پوست و مو افزود: نوع فیزیولوژیك این عارضه در مناطقی كه آب و هوای خشك دارند ، به دلیل كمی رطوبت هوا و تابش خورشید و همچنین افرادی كه به دلیل شغل یا انجام ورزش مدت طولانی را در هوای باز می‌گذرانند، بیشتر ایجاد می‌شود. به علاوه خشكی پا خصوصا كف پا در ناحیه پاشنه، بیشتر در زنان خانه دار دیده می‌شود كه طی روز بدون جوراب و پای برهنه در خانه تردد می‌كنند.
وی افزود: زنانی كه عادت به شستشوی مداوم پاها دارند و به طور كامل پاها را خشك نمی‌كنند و از كرم‌های مرطوب‌كننده استفاده نمی‌نمایند، پاهایشان دچار خشكی شدیدتری می‌شود.
وی در ادامه ضمن اشاره به این كه مردان به دلیل پوشیدن كفش طی روز و این كه اصولا تعریق مردان بیشتر است و كمتر دچار این عارضه می‌شوند، افزود: در نوع بیماری‌های پوستی ممكن است پا به تنهایی یا همراه با سایر قسمت‌های پوست درگیر شود كه مهم‌ترین آنها ضایعات قارچی پوست است.
دكتر نیلفروش‌زاده در آخر به افرادی كه به این عارضه دچار هستند، توصیه كرد: بعد از شستشوی پاها بلافاصله با حوله تمیز و با دقت آنها را خشك كنند و از كرم‌های مرطوب‌كننده و چرب‌كننده مانند گلیسیرین و وازلین استفاده نمایند و در طی روز از كفش‌های روفرشی استفاده كنند و اگر خشكی و ترك و یا احیانا خارش پوست پا ادامه یافت حتما به پزشك متخصص مراجعه كنند.

نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
ژن جوان ماندن قلب کشف شد! نویسنده : شهاب

دانشمندان ژاپنی اعلام کردند: به شواهدی دست یافته اند که بر اساس آن می توان پیری قلب را به تاخیر انداخت.
محققان اعلام کردند: با کنترل فعالیت ژن موسوم به P13K در موش آزمایشگاهی موفق شدند از بروز نارسایی قلب جلوگیری کنند.
این ژن طول عمر سلول های قلبی را کنترل می کند و نقشی مهم در پیری بافت ها ایفا می کند.
در مطالعات قبلی محققان دریافته بودند با نابود کردن این ژن می توان طول عمر کرم های گرد را کاهش داد.
محققان ژاپنی نیز در این مطالعه دریافتند موش هایی که در آنها این ژن دست نخورده باقی مانده بود نسبت به موش های دیگر ، طول عمر قلب کمتری داشتند .
این بررسی نشان داد که پیری قلب را می توان با تعدیل عملکرد هورمون انسولین نیز به تاخیر انداخت.
به گفته سازمان بهداشت جهانی ، پیری یکی از عوامل بروز نارسایی قلب است که طی آن ،‌قلب قادر نیست میزان خون کافی برای بدن پمپ کند.
بر اساس اعلام انجمن قلب امریکا ، 5 میلیون و 700 هزار امریکایی به نارسایی قلب مبتلا هستند و نزدیک به 10 نفر از هر یک هزار امریکایی بالاتر از 65 سال همه ساله به نارسایی قلب مبتلا می شوند.
به گفته این محققان ،‌ مطالعه دانشمندان ژاپنی نشان می دهد ژن P13K نقشی مهم در پیری قلب ایفا می کند و در نهایت می توان با استفاده از این بررسی ، به روش های نوینی برای کنترل نارسایی قلب دست یافت.
موش نیز مانند به علت شباهت های مناسب با انسان ، نمونه آزمایشگاهی مناسبی برای بررسی ها به شمار می آید.

نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
جشن عروسی همزمان 20 هزار عروس و داماد در كره نویسنده : شهاب
20هزار عروس و داماد از كشورهای مختلف جهان 22 مهر در جنوب سئول همزمان پیمان زناشویی بستند.
بیش از 20 هزار عروس و داماد از كشورهای مختلف جهان امروز در حیاط دانشگاه «سان مون» در منطقه «آسان» در جنوب «سئول» ـ پایتخت كره جنوبی ـ گرد هم آمدند تا با بستن پیمان زناشویی، بزرگ‌ترین جشن عروسی جهان را برگزار كرده و نام خود را در كتاب ركوردهای گینس به ثبت برسانند.
در گزارش یكی از روزنامه‌های دولتی كره جنوبی آمده است: این جشن عروسی پس از مراسم عروسی 1999 میلادی در این كشور بزرگ‌ترین و باشكوه‌ترین مراسم عروسی در جهان محسوب می‌شود.
همچنین در گزارش این روزنامه‌ آمده است كه زوج‌هایی از كشورهای ایالات متحده آمریكا، ونزوئلا، برزیل و سوئیس نیز در این مراسم حضور داشتند.
«ری فوروتا» با لباس سفید عروسی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس خاطر نشان كرد: من كمی نگرانم. من و همسرم «تاداكانی سانو» كه 25 سال دارد، در ماه مارس سال جاری میلادی در كلیسا در نزدیكی این دانشگاه پیمان بستیم و هم اكنون در این مراسم شركت كردیم تا جزیی از حاضران باشیم.
موسس این دانشگاه كه «سان میونگ مون»، یك كشیش پیر 89 ساله است، در این مراسم با پاشیدن آب مقدس بر روی زوج‌های جوان، پیش از به دست كردن حلقه‌ها برای آنان زندگی پر‌عزت و خوبی را آرزو كرد.
در این مراسم زوج‌هایی با ملیت‌های مختلف با یكدیگر وصلت كردند
نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
گریه درزنان ومردان به کلی فرق می کند نویسنده : شهاب

براساس نتایج تحقیقی که در المان انجام گرفته است زنان هم بیشتر و هم طولانی تر از مردان و با خویشتن داری کمتری نسبت به جنس مخالف خود گریه می کنند.
نتایج این تحقیق نشان می دهد که کارکرد و نقش گریه هنوز هم به حالت راز باقی مانده است.
به‌ گزارش خبرگزاری فرانسه ازبرلین، بر اساس نتایج این تحقیق که جامعه چشم پزشکی المان انجام داده است زنان در سال بین سی تا شصت و چهار بار گریه می کنند حال انکه مردان در همین مدت بین شش تا هفده بار گریه می کنند. البته این تفاوت در سن بزرگسالی ظاهر می شود.زیرا تا سن سیزده سالگی ، دختران و پسران تقریبا به اندازه هم گریه می کنند. بعداز این سن ، گریه مردان هم از نظر تعداد دفعات و هم از نظر شدت کمتر می شود ونکته قابل توجه انکه گریه مردان و زنان، در موقعیت ها ومناسبت های مشابهی صورت نمی گیرد.
بر اساس نتایج تحقیق جامعه چشم پزشکی المان، مردان هنگام گریه به طور متوسط بین دو تا چهار دقیقه اشک می ریزند، حال انکه زنان این کار را در مدت شش دقیقه انجام می دهند.
از این گذشته ، شصت و پنج درصد زنان به حالت هق هق گریه می کنند، در حالی که این حالت نزد مردان تنها شش درصد درصد است.
پرفسور «الیزابت مسمر»، کارشناس بالینی چشم پزشکی دانشگاه لودویگ -ماکسیلیان در مونیخ واقع در جنوب لبنان در این باره گفت: گریه های زنانه طولانی تر، چشمگیر تر و دردآور تر است.
در بخش دیگر از تحقیق جامعه چشم پزشکی المان امده است زنان هنگامی که حس می کنند در موقعیت برتری نیستند و یا با تعارضاتی مواجه هستند که حل انها دشوار است و یا هنگامی که مقاطع مختلف زندگی گذشته خود را یاداوری می کنند، زیر گریه می زنند.در عوض، مردان تنها هنگامی که دریک رابطه شکست خورده اند و یا به نشانه دلسوزی گریه می کنند.
کریستیان اوهرلوف، سخنگوی جامعه چشم پزشکی المان و مدیر بالینی دانشگاه چشم پزشکی فرانکفورت نیز در این باره می گوید: کارکرد و نقش گریه همچنان ناشناخته باقی مانده و سودمندی و ویژگی اشک های احساسی نیز تا حدی زیادی کشف نشده باقی مانده است .
جامعه چشم پزشکی المان با انتشار بیانیه ای اعلام کرداثرات پاکسازی و آرامبخشی اشک ها که در برخی نظریه های مطرح شده بود هنوز تایید نشده است .
جامعه چشم پزشکی المان در سال هزار و هشتصد و پنجاه و هفت در هایدلبرگ Heidelbergتشکیل شد که دران اکنون پنج هزار و ششصد پزشک و محقق متخصص چشم پزشکی عضو هستند.

نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
زیباترین سیاستمدار جهان معرفی شد نویسنده : شهاب
"یولیا تیموشنکو" نخست وزیر اوکراین در میان 172 سیاستمدار جهان با بالاترین جذابیت ظاهری مکان نخست را به خود اختصاص داد. رده بندی توسط سازمان Hottest Heads of State انجام شده است.ریا نووستی به نقل از روزنامه ایتالیایی "کاریر دلا سرا" نوشت: در این لیست 172 رییس جمهور ، نخست وزیر و پادشاه گنجانده شده است. مکان دوم این رده بندی به "ینس استولتنبرگ" نخست وزیر نروژ، سوم- "وانگچوک" پادشاه بوتان" اختصاص یافته است.

مکان های چهارم و پنجم هم به ترتیب به "کریستینا فرناندس دی کریشنر" نخست وزیر آرژانتین و"ژوزف کابیلا" رییس جمهور کنگو داده شده است.

"الکساندر لوکاشنکو" رییس جمهور بلاروس در مکان 12-م، "باراک اوباما" در مکان 15-م، و "ولادیمیر پوتین" نخست وزیر روسیه در مکان 18-م قرار دارند.

در میان اشخاص مشهور دیگر می توان به "نیکلا سارکوزی" رییس جمهور فرانسه اشاره کرد که در مکان 28 و "محمود احمدی نژاد" رییس جمهور ایران نیز در این رده بندی در مکان 48-م قرار گرفته اند.

این در حالیست که "هوگو چاوز" رییس جمهور ونزوئلا در مکان 97-م، "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان در مکان 109-م و آخرین سیاستمدار این لیست نیز "کیم چن ایر" رهبر کره شمالی است.
نظرات بینندگان:
نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
تشخیص زودهنگام و به موقع سرطان پستان نویسنده : شهاب

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی اعلام کرد: سرطان پستان شایع ترین و دومین عامل مرگ و میر در میان زنان است و طبق آمار شایع ترین علت مرگ زنان ایرانی در محدوده سنی 35 تا 55 سالگی است.

نسج پستان در مجاورت عضلات اطراف پستان قرار دارد، شناخت سیستم لنفاوی پستان از لحاظ تشخیص و درمان حائز اهمیت است، تومورهای پستان می توانند از طریق سیستم لنفاوی گسترش یافته و به تمام بدن راه یابند.

احساس توده در پستان، ترشح همراه با خونریزی از نوک پستان و درد پستان از مهمترین علائم سرطان پستان است؛ البته تغییر در اندازه یا شکل پستان، به داخل کشیده شدن یا برگشتن نوک پستان ها با قرمزی و جوش در اطراف نوک پستان، کشیدن شدن پوست پستان، زخم و تورم و ایجاد وریدهای واضح روی پستان و تورم بازو از علائمی است که ممکن است در سرطان پستان ظاهر شود که با مراجعه به موقع به پزشک و تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند.

از مهمترین ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان پستان می توان به سابقه سرطان پستان در سمت مقابل بدن، سابقه خانوادگی سرطان پستان در بستگان درجه اول، نداشتن زایمان (نولی پاریته)، یائسی بعد از 55 سالگی، محیط جغرافیایی (غرب)، اثرات هورمونی، وجود سرطان های دیگر در فرد، رژیم غذایی با چربی بالا، چاقی، الکل، بیماریهای خوش خیم پستان، ویروس ها، تابش اشعه یونیزان، نوع بافت پستانی، اضطراب و استرس، مصرف داروهای استروژنی، شروع قاعدگی زودهنگام، اولین حاملگی در سنین بالاتر از 25 سال اشاره کرد که زنان با اتخاذ شیوه صحیح زندگی و تغییر مثبت فاکتورهای مذکور می توانند در پیشگیری از سرطان پستان گام بردارند.

از مهمترین اقدامات خود فرد در موفقیت در درمان این بیماری می توان به غربالگری به معنی کشف و درمان سرطان در اسرع وقت اشاره كرد که خطر انتشار بیماری و مرگ را کاهش می دهد، ماموگرافی سالانه در زنان بالای 40 سال، خودآزمایی ماهیانه پستان بعد از سن 20 سالگی و معاینه بالینی پستان توسط پزشک در زنان 20 تا 40 سال به صورت هر 3 سال و در زنان بیش از 40 سال بصورت سالانه، نیز در این امر بسیار مثمر ثمر است.

بعد از تشخیص سرطان پستان توسط پزشک، پذیرفتن بیماری، ادامه سیر درمان توسط بیمار و همراهی خانواده بویژه همسر با بیمار بیشترین کمک را به بیمار جهت بهبودی خواهد کرد.

امروزه درمان های متفاوتی برای سرطان پستان از جمله جراحی، پرتودرمانی و درمان های کمکی (هورون درمانی- شیمی درمانی) وجود دارند که روش های جراحی محافظتی پستان که بدون تغییر یا با تغییر اندک در وضعیت ظاهری پستان، جراحی برداشتن پستان (ماتسکتومی) که در صورت بزرگ بودن توده با بافت پستان به صورت کامل برداشته می شود و جراحی برداشتن غدد لنفاوی در صورتی که علامتی از گسترش سرطان در بدن مشاهده شود غدد لنفاوی نیز برداشته می شوند وجود دارد.

درمان دیگری که مورد استفاده قرار می گیرد اشعه درمانی یا پرتودرمانی است و با تابش اشعه به ناحیه ای از پستان با هدف کاهش خطر عود بیماری انجام می شود.

هورمون درمانی و شیمی درمانی نیز برای انهدام سلول های سرطانی و جلوگیری از انتشار آن در سراسر بدن کاربرد دارد.

علاوه بر این پزشکان از روش تخریب تخمدان ها نیز استفاده می کنند؛ تخریب تخمدان ها در 30 درصد موارد باعث افزایش بقای عمر بیمار و در 35 درصد منجر به کاهش عود بیماری می شود.

به گفته تمام متخصصان جراحی پستان آگاهی زنان نقش عمده و چشمگیری در پیشگیری از سرطان پستان دارد.

نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
پیرزن 100 ساله ركورد پرتاب گوی را شكست نویسنده : شهاب
خبرگزاری فارس: روث فریث 100 ساله از شهر بریسبین استرالیا ركورد پرتاب گوی را در مسابقات پیشكسوتان سیدنی شكست.

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا»، روث فریث تنها شركت‌كننده در گروه سنی 100 تا 104 ساله‌ها بود، با این وجود این از موفقیت وی چیزی نمی‌كاهد. این پیرزن 100 ساله پس از ثبت یك ركورد جدید و به گردن آویختن مدال طلای این رشته با ركورد 4 متر و 7 سانتی‌متر بسیار خوشحال شد.
فریث، مسن ترین زن ورزشكار در این بازی‌ها گفت: هیچ‌گاه مشروبات الكلی نمی‌نوشم و سیگار نمی‌كشم. از سبزیجات متنفرم و به كسانی كه می‌خواهند به سن و سال من برسند توصیه می‌كنم سبزیجات نخورند.
این مسابقات برای عموم مردم با سنین بالاتر از 35 سال در هر رشته‌ای آزاد است. فریث 5 روز در هفته به ورزش‌های وزنه‌برداری، پرتاب چكش، نیزه و پرتاب گوی می‌پردازد.
وی اظهار داشت: هر سال،یك فرصت دوباره است و از هر روز زندگی لذت می‌برم.
مسابقات پیشكسوتان هر 4 سال یك بار با شعار "سرگرمی، تندرستی، جوانی همیشگی " برگزار می‌شود. برخی از شركت كنندگان فریث را به عنوان انگیزه خود برای شركت در این بازی‌ها عنوان كردند.
روث فیرث تاكید كرد: تا زمانی كه شكست نخورده‌ام، برای برنده شدن به میدان می‌آیم. می‌خواهم از عنوان قهرمانی در 4 سال آینده دفاع كنم.
نظر شما () 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
پست های اخیر
آمار
تعداد کل مطالب ارسالی
تعداد کل نویسندگان
تاریخ آخرین بروزرسانی
تعداد بازدید امروز از وبلاگ
تعداد بازدید دیروز از وبلاگ
تعداد بازدید ماه قبل
تعداد بازدید کل از وبلاگ
تاریخ آخرین بازید از وبلاگ
نویسندگان