تبلیغات
زنان - زنان - زنان ورزشکار، آغازگر اصلاح تفکرات جامعه باشند
زنان همه مطالب از زنان و مخصوص آنهاست .
زنان ورزشکار، آغازگر اصلاح تفکرات جامعه باشند نویسنده : شهاب

زنان باید دیدگاه عموم مردم را نسبت به خود و فعالیت هایشان تغییر دهند. زنان باید خود را جدی گرفته و به فعالیت های خود و هم جنسانشان بها بدهند و برای هر چه بهتر، سالمتر و فعالتر بودن تلاش کنند.

نظم طبیعی دنیا به طور تاریخی چنین فرض شده : مردان در بازار کار، زنان در خانه و همراه خانواده، مرد صاحب اختیار ، زن مطیع، مرد متفکر، زن صاحب احساس، مرد مسلط، زن تحت انقیاد. اما با مطرح شدن مساله برابری بنیان این نظم اجتماعی به چالش کشیده شد. نقش های جنسیتی به صورت برساخته های اجتماعی و رفتارهای خاص فرهنگی و نمود انتظارات تحمیل شده به زنان و مردان هستند.

ورزش زنان از حوزه هایی است که بسیار متاثر از نقش های تعریف شده جنسیتی است و از ابتدا با موانع بسیاری مواجه بوده است. ورزش زنان اواخر دهه ۱۸۰۰ در آمریکا بر طرز درست راه رفتن، زیبایی جسمی و صورت متمرکز شد. به تدریج و با پیشرفت های حاصل شده مطالعات زیادی نیز روی این مساله انجام شد که اشاره به نتایج به دست آمده در این تحقیقات می تواند در شناخت بیشتر مساله ما را یاری کند.

تحقیقات اخیر نشان می دهند دختران تمایل بیشتری به بازی در فضای بسته دارند و علاقه کمتری برای انجام بازیهای رقابتی از خود نشان می دهند که این مساله تجربه مکان مند آنها را محدود می کند. ولی باید به یاد داشت رفتارهای کسب شده دو جنس از فرایند جامعه پذیری آنها تاثیر می گیرد. فرایندی که در آن والدین نقشی اساسی دارند چرا که کودکان از آنها به عنوان الگوهای رفتاری تقلید می کنند.

تفاوتهای جنسیتی در توانایی انجام ورزش لذت از آن و مفید حس کردن ورزش همه به رفتار والدین بستگی زیادی دارد. مطالعات نشان می دهند والدین بیشتر به تشویق پسران برای انجام فعالیتهای فیزیکی می پردازند تا دختران. نژاد و طبقه اجتماعی نیز در تجربیات متفاوت دختران در زمینه ورزش عوامل مهمی هستند. به عنوان مثال زنان رنگین پوست همواره نژاد گرایی و جنس گرایی را با هم تجربه کرده اند و حتی زمانی که در ورزشی موفق می شوند ، موفقیت آنها به نژادشان ارتباط داده می شود و نه تواناییشان.

موضوع مهم دیگری نیز وجود دارد و آن مساله ورود زنان و مردان به ورزشی است که سنتاً متناسب با جنسیت آنها تعریف نشده است. در چنین موقعیتی افراد با چالشهای زیادی از طرف جامعه مواجه می شوند. به عنوان مثال ورزش هاکی ، بدن سازی و بوکس ورزشهایی مردانه تلقی می شوند و زمانیکه زنان در آمریکا سعی کردند به این رشته ها وارد شوند عنوان همجنس گرا به آنها اطلاق شد.

اما باید به یاد داشت که به چالش کشیدن این مرزها در عمل تغییرات مهمی را موجب می شود. به عنوان مثال ورزش ژیمناستیک به عنوان ورزشی مردانه آغاز شد . در آن زمان معتقد بودند زنان قدرت بدنی کافی برای رقابت در این ورزش را ندارند. در سال ۱۹۲۸ برای اولین بار به زنان اجازه داده شد تا در المپیک به صورت رقابت تیمی شرکت کنند و در سال ۱۹۵۲ نیز حق شرکت در المپیک به صورت فردی به آنها داده شد.

این زنان به تماشاچیان نشان دادند که می توانند در صحنه های ورزشی که تا کنون منحصر مردان شناخته شده بود فعالیت کنند. در دهه های گذشته نیز افراد متهوری از میان اقلیتهای جامعه وارد عرصه های مختلف ورزشی شدند که برای آنها ممنوع بود ولی آنها فضا را برای دیگران شبیه به خود باز کردند.

زنان نیز برای مدت های طولانی انتخاب دیگری جز این نداشتند که به مردان ورزشکار به عنوان الگوی خود بنگرند، زیرا به ندرت زنانی بودند که بتوانند این نقش را بر عهده بگیرند. اما اکنون تعداد زنان ورزشکار به فزونی رفته و محبوبیت های زیادی نیز کسب کرده اند و نیاز به حضور آنها در جوامعی که زنان گام های اولیه خود را در این حوزه بر می دارند بسیار ضروری به نظر می رسد.

اما در بعضی کشورها شاهدیم که زنان بنا به دلایلی متعدد، مشارکت زیادی در فعالیت های ورزشی ندارند. همچنین مطالعات محدودی که در مورد زنان مسلمان صورت گرفته، نشان می دهند که عدم فعالیت فیزیکی در بین آنها بسیار شایع است. اگرچه معضل فعالیت فیزیکی ناکافی زنان تقریباً در تمام کشورهای جهان وجود دارد و علل اصلی این معضل نیز تقریباً برای تمام کشورها یکسان است اما مشکلات و موانع زنان مسلمان برای فعالیت های ورزشی همواره رنگ و بویی خاص اجتماعی ، فرهنگی و مذهبی داشته است.

نخستین و مهمترین اقدام برای رفع این موانع، این است که عموم مردم و خصوصاً زنان، ضرورت توجه و انجام فعالیت های فیزیکی در زندگی را درک کنند، سپس مشکلات و موانع این راه را بشناسند، برای آنها ریشه یابی کنند، سعی کنند زمینه این مشکلات را رفع کرده و در نتیجه این موانع را از سر راه خود بردارند. باید به گونه ای باشد که ورزش را در بین فعالیت های روزانه خود بگنجانند. با پیگیری مداوم، ریشه یابی این موانع و مقاومت در تلاش برای رفع آنها از سوی زنان مسلمان ورزشکار و نیز دلسوزان این عرصه، روز به روز شاهد حذف و یا حداقل کم رنگ شدن آنها و نیز افزایش حضور و مشارکت زنان مسلمان در دنیای ورزش و حتی در بزرگترین و مهمترین تورنومنت های جهانی خواهیم بود.

از آنجاییکه بسیاری از زنان مسلمان به اهمیت ورزش برای داشتن زندگی سالم پی برده اند و با شناخت مشکل پوشش خود، نیاز به یک نوع پوشش اسلامی برای زنان ورزشکار را حس کردند، اقدام به طراحی و تولید لباسهای ورزشی مناسب برای زنان مسلمان نموده اند.

علاوه بر مایوی اسلامی، انواعی از تی شرت ها و شلوار های ورزشی نیز در بازار یافت می شوند که علاوه بر اینکه با طراحی خاص شان، پوشش اسلامی را برای زنان ورزشکار مسلمان فراهم می آورند، از نوعی پارچه تهیه می شوند که به پوست آسیب نرسانده و بدون اینکه آب را به خود جذب کرده و سنگین شوند، همواره بدن ورزشکار را خشک و خنک نگه می دارند.

لباسی که رقیه القصره، دونده بحرینی، در بازی های المپیک ۲۰۰۸ پکن به تن داشت نمونه ای از پوشش اسلامی زنان ورزشکار است. امروز که مشکل پوشش اسلامی زنان در فعالیت های ورزشی حتی ورزش های آبی همچون شنا رفع شده، وقت آن رسیده است که موانع دیگری که سد راه ورزش زنان مسلمان شده اند نیز حذف گردیده و زنان مسلمان بیشتری به جمع ورزشکاران حرفه ای دنیا بپیوندند.

علاوه بر تلاش های گروهی و دسته جمعی، فاکتورهای فردی نیز نقش برجسته ای دارند که باید آن را چه در جوامع و فرهنگ هایی که حامی ورزش زنان هستند و چه در کشورهایی که ورزش زنان از فقر حمایتی برخوردار است، جدی گرفت. متأسفانه در کشورهای اسلامی بیش از دیگر کشورها، زنان خودشان بزرگترین مانع در مسیر رشد و تعالی خود هستند و “ضعف اراده”، بهانه جویی، بزرگنمایی و دامن زدن به عدم حمایت های دیگران و نیز بازتولید تفکرات سنتی و مردسالارانهء مخالف فعالیت و رشد زنان در جامعه، از جمله مشکلات برجستهء دست ساز خود زنان است.

زنان باید خود آغازگر اصلاح تفکرات جامعه باشند و دیدگاه عموم مردم را نسب به خود و فعالیت هایشان تغییر دهند. زنان باید خود را جدی گرفته و به فعالیت های خود و هم جنسان شان بها بدهند و برای هر چه بهتر، سالمتر و فعالتر بودن تلاش کنند.

کارشناسان سلامت و بهداشت همگی متفق القول اند که ورزش نقش مهم و برجسته ای در حفظ سلامتی و تناسب اندام دارد و همگی توصیه می کنند برای داشتن یک جامعه سالمتر و فعالتر، باید تلاش کنیم ورزش را به لیست کارهای روزانه افراد آن جامعه اعم از زن و مرد، در هر سن و با هر سطحی از توانایی فیزیکی اضافه کنیم.

 
نظرات() 

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
viagra meaning
جمعه 17 خرداد 1398 10:05 ب.ظ

What's up, this weekend is fastidious for me, as this occasion i am reading this enormous informative piece of writing here at my home.
judycharles.hatenablog.com
شنبه 14 مرداد 1396 06:32 ق.ظ
I think the admin of this web page is genuinely working hard
for his website, for the reason that here every information is quality
based data.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 08:23 ب.ظ
I'm not sure where you're getting your info, but great topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
پست های اخیر
آمار
تعداد کل مطالب ارسالی
تعداد کل نویسندگان
تاریخ آخرین بروزرسانی
تعداد بازدید امروز از وبلاگ
تعداد بازدید دیروز از وبلاگ
تعداد بازدید ماه قبل
تعداد بازدید کل از وبلاگ
تاریخ آخرین بازید از وبلاگ
نویسندگان